Dlaczego twoje dziecko powinno ćwiczyć jogę?

20221003 100623

Wśród wielu aktywności dla dzieci, wybór dodatkowych zajęć jakimi jest joga dla dzieci, wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Joga dla dzieci jest wyjątkowo holistyczna – rozwija umiejętności dziecka nie tylko na tle sprawności fizycznej, ale i psychicznej. Wielu z rodziców uważa, że taka forma zajęć nie jest odpowiednia dla ich malucha z uwagi na jego żywiołowy charakter. Warto jednak mieć na względzie, że nawet najbardziej ruchliwe dzieci, dzięki specjalnemu dopasowaniu ćwiczeń do ich wieku i temperamentu, mogą czerpać z jogi prawie tak samo jak dorośli.

Joga dla maluchów

Jeśli chodzi o zajęcia jogi dla dzieci mogą zacząć nawet najmłodsze, czteroletnie maluchy. Jest to wiek, w którym dziecko jest na tyle sprawne, żeby naśladować określone asany – pozycje jogi. Ćwiczenia obejmujące taką grupę wiekową, odbywają się w formie zabawy i są bardziej nastawione na wprowadzenie dziecka w arkana jogi. Opisując formę zajęć, jaką jest joga dla dzieci, ćwiczenia, w które wdrażane są dzieci, mają charakter naśladowania i odgrywania ról np. postaci zwierząt z opowiadania. Wszystkie z poznawanych pozycji uczą utrzymywania równowagi, kontrolowania swojego ciała i próby treningu koncentracji.

Wpływ jogi na rozwój dzieci

Joga jest jednym z nielicznych zajęć dodatkowych, które wpływa nie tylko na poprawę aktywności fizycznej. Jest to jedna ze skutecznych dróg, aby wychować zdrowe i szczęśliwe dziecko. Świadomość swojego ciała i próba uczenia się koncentracji to idealny sposób na budowę własnego ja. Podczas zajęć, maluch uczy się ćwiczeń w grupie, nawiązywania relacji z rówieśnikami a także, dzięki naprawdę dobrej zabawie – poznaje czym jest spokój i wyciszenie i jakie przynoszą korzyści.  Na zajęciach ogólnorozwojowych, jakimi może być joga dla dzieci, przykłady ćwiczeń są pokazywane i objaśniane bezpośrednio przez instruktora. Nauczyciel zaczyna zwykle od najprostszych pozycji, żeby z biegiem czasu, sukcesywnie przechodzić do bardziej skomplikowanych. Atmosfera zabawy i niewymuszonej aktywności, pozwala dzieciom na szczerą radość z jogi i chęć podejmowania kolejnych wyzwań.

Główne zalety jogi dla dzieci obejmują:

  • Poprawę kondycji fizycznej i wzmocnienie mięśni ciała – poprawę elastyczności

Joga dla dzieci może być doskonałym sposobem na naukę i poprawę postawy ciała. Jest wskazana dla wszystkich dzieci, które zmagają się z wadami postawy. Ćwiczenia z jogi, rozpoczęte już w wieku kilku – kilkunastu lat, w dorosłym życiu wpłyną na uniknięcie kłopotów z kręgosłupem.

  • Naukę cierpliwości i koncentracji

Jako jedyny ze sportów, joga wykracza poza granicę aktywności fizycznej i dotyka sfery duchowej. Joga dla dzieci uczy je skupienia i cierpliwości. Systematyczne podejmowanie prób przyjęcia odpowiedniej pozycji, uczy dziecko, że cierpliwość i skupienie popłacają.

  • Dążenie do wyciszenia i spokoju

Specjalnie dopasowane ćwiczenia jogi dla dzieci, są znacznie bardziej dynamiczne i absorbujące od tradycyjnych. Jednakże dzięki pozytywnemu zmęczeniu i oddaniu się zabawie podczas zajęć, dziecko może zrozumieć różnicę między entuzjazmem i wyciszeniem. Co lepsze – może mu się to bardzo spodobać. Wiele dzieci, po zajęciach jest spokojniejsze i bardziej skoncentrowane.

  • Naukę tolerancji i akceptacji różnic

Podczas zajęć, dziecko może dostrzec różnice w zachowaniach i sprawności innych dzieci w grupie. Widząc, że nie każdy jest równy, ale dzięki systematycznej pracy może osiągnąć ten sam poziom co pozostali – maluch otrzymuje cenną życiową lekcję.

Joga uczy prawidłowej postawy ciała i pozytywnie wpływa na mięśnie oraz stawy

Jednym z pierwszych widocznych i odczuwalnych skutków praktykowania jogi jest wykształcenie prawidłowej postawy ciała. Wpływ jogi na sylwetkę jest ogromny. Wykonywanie większości asan wymaga wyprostowania pleców i łagodnego wycofania brzucha do kręgosłupa oraz uniesienia klatki piersiowej ze zrelaksowanymi w dół łopatkami. W ten sposób joga wymusza na ćwiczącym zachowanie prawidłowej postawy ciała i wpływa na sylwetkę. Wyrobienie poprawnych nawyków na macie skutkuje przeniesieniem ich także poza nią. Już po kilku zajęciach praktykujący, garbiąc się, zacznie odczuwać dyskomfort. Kształtowanie prawidłowej postawy jest jednym z najważniejszych efektów praktykowania jogi, tym bardziej, że coraz więcej młodych ludzi skarży się na bóle pleców.

Praktyka jogi bardzo korzystnie wpływa także na nasze mięśnie i stawy. Wykonywanie asan ma na celu, między innymi:

  • dotlenienie i rozciągnięcie mięśni;
  • zmniejszenie napięć i blokad w obrębie mięśni;
  • poprawę wytrzymałości mięśniowej;
  • zwiększenie ruchomości stawów;
  • zwiększenie mobilności;
  • poprawę koordynacji;
  • uelastycznienie ciała.

Zwiększenie zakresu ruchu stawów oraz odpowiednie rozciągnięcie mięśni ułatwia wykonywanie codziennych czynności i sprawia, że trzeba w nie wkładać mniej wysiłku. Wzrasta efektywność ruchu, rzadziej doskwierają bóle stawów i bóle mięśniowe. Ćwiczący lepiej poczuje się w swoim ciele.

W naszym przedszkolu zajęcia z jogi prowadzone są przez fizjoterapeutkę w grupach dzieci 5-6 letnich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *