Dlaczego twoje dziecko powinno ćwiczyć jogę?

20221003_100623

Wśród wielu aktywności dla dzieci, wybór dodatkowych zajęć jakimi jest joga dla dzieci, wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Joga dla dzieci jest wyjątkowo holistyczna – rozwija umiejętności dziecka nie tylko na tle sprawności fizycznej, ale i psychicznej. Wielu z rodziców uważa, że taka forma zajęć nie jest odpowiednia dla ich malucha z uwagi na jego żywiołowy charakter. Warto jednak mieć na względzie, że nawet najbardziej ruchliwe dzieci, dzięki specjalnemu dopasowaniu ćwiczeń do ich wieku i temperamentu, mogą czerpać z jogi prawie tak samo jak dorośli.

Joga dla maluchów

Jeśli chodzi o zajęcia jogi dla dzieci mogą zacząć nawet najmłodsze, czteroletnie maluchy. Jest to wiek, w którym dziecko jest na tyle sprawne, żeby naśladować określone asany – pozycje jogi. Ćwiczenia obejmujące taką grupę wiekową, odbywają się w formie zabawy i są bardziej nastawione na wprowadzenie dziecka w arkana jogi. Opisując formę zajęć, jaką jest joga dla dzieci, ćwiczenia, w które wdrażane są dzieci, mają charakter naśladowania i odgrywania ról np. postaci zwierząt z opowiadania. Wszystkie z poznawanych pozycji uczą utrzymywania równowagi, kontrolowania swojego ciała i próby treningu koncentracji.

Wpływ jogi na rozwój dzieci

Joga jest jednym z nielicznych zajęć dodatkowych, które wpływa nie tylko na poprawę aktywności fizycznej. Jest to jedna ze skutecznych dróg, aby wychować zdrowe i szczęśliwe dziecko. Świadomość swojego ciała i próba uczenia się koncentracji to idealny sposób na budowę własnego ja. Podczas zajęć, maluch uczy się ćwiczeń w grupie, nawiązywania relacji z rówieśnikami a także, dzięki naprawdę dobrej zabawie – poznaje czym jest spokój i wyciszenie i jakie przynoszą korzyści.  Na zajęciach ogólnorozwojowych, jakimi może być joga dla dzieci, przykłady ćwiczeń są pokazywane i objaśniane bezpośrednio przez instruktora. Nauczyciel zaczyna zwykle od najprostszych pozycji, żeby z biegiem czasu, sukcesywnie przechodzić do bardziej skomplikowanych. Atmosfera zabawy i niewymuszonej aktywności, pozwala dzieciom na szczerą radość z jogi i chęć podejmowania kolejnych wyzwań.

Główne zalety jogi dla dzieci obejmują:

 • Poprawę kondycji fizycznej i wzmocnienie mięśni ciała – poprawę elastyczności

Joga dla dzieci może być doskonałym sposobem na naukę i poprawę postawy ciała. Jest wskazana dla wszystkich dzieci, które zmagają się z wadami postawy. Ćwiczenia z jogi, rozpoczęte już w wieku kilku – kilkunastu lat, w dorosłym życiu wpłyną na uniknięcie kłopotów z kręgosłupem.

 • Naukę cierpliwości i koncentracji

Jako jedyny ze sportów, joga wykracza poza granicę aktywności fizycznej i dotyka sfery duchowej. Joga dla dzieci uczy je skupienia i cierpliwości. Systematyczne podejmowanie prób przyjęcia odpowiedniej pozycji, uczy dziecko, że cierpliwość i skupienie popłacają.

 • Dążenie do wyciszenia i spokoju

Specjalnie dopasowane ćwiczenia jogi dla dzieci, są znacznie bardziej dynamiczne i absorbujące od tradycyjnych. Jednakże dzięki pozytywnemu zmęczeniu i oddaniu się zabawie podczas zajęć, dziecko może zrozumieć różnicę między entuzjazmem i wyciszeniem. Co lepsze – może mu się to bardzo spodobać. Wiele dzieci, po zajęciach jest spokojniejsze i bardziej skoncentrowane.

 • Naukę tolerancji i akceptacji różnic

Podczas zajęć, dziecko może dostrzec różnice w zachowaniach i sprawności innych dzieci w grupie. Widząc, że nie każdy jest równy, ale dzięki systematycznej pracy może osiągnąć ten sam poziom co pozostali – maluch otrzymuje cenną życiową lekcję.

Joga uczy prawidłowej postawy ciała i pozytywnie wpływa na mięśnie oraz stawy

Jednym z pierwszych widocznych i odczuwalnych skutków praktykowania jogi jest wykształcenie prawidłowej postawy ciała. Wpływ jogi na sylwetkę jest ogromny. Wykonywanie większości asan wymaga wyprostowania pleców i łagodnego wycofania brzucha do kręgosłupa oraz uniesienia klatki piersiowej ze zrelaksowanymi w dół łopatkami. W ten sposób joga wymusza na ćwiczącym zachowanie prawidłowej postawy ciała i wpływa na sylwetkę. Wyrobienie poprawnych nawyków na macie skutkuje przeniesieniem ich także poza nią. Już po kilku zajęciach praktykujący, garbiąc się, zacznie odczuwać dyskomfort. Kształtowanie prawidłowej postawy jest jednym z najważniejszych efektów praktykowania jogi, tym bardziej, że coraz więcej młodych ludzi skarży się na bóle pleców.

Praktyka jogi bardzo korzystnie wpływa także na nasze mięśnie i stawy. Wykonywanie asan ma na celu, między innymi:

 • dotlenienie i rozciągnięcie mięśni;
 • zmniejszenie napięć i blokad w obrębie mięśni;
 • poprawę wytrzymałości mięśniowej;
 • zwiększenie ruchomości stawów;
 • zwiększenie mobilności;
 • poprawę koordynacji;
 • uelastycznienie ciała.

Zwiększenie zakresu ruchu stawów oraz odpowiednie rozciągnięcie mięśni ułatwia wykonywanie codziennych czynności i sprawia, że trzeba w nie wkładać mniej wysiłku. Wzrasta efektywność ruchu, rzadziej doskwierają bóle stawów i bóle mięśniowe. Ćwiczący lepiej poczuje się w swoim ciele.

W naszym przedszkolu zajęcia z jogi prowadzone są przez fizjoterapeutkę w grupach dzieci 5-6 letnich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *